Otwarcie Światowego Centrum Modlitwy o Pokój w Niepokalanowie

Przedstawiciele Instytutu Myśli Schumana oraz uczestnicy Modlitwy bez Granic wezmą udział w oficjalnym otwarciu Światowego Centrum Modlitwy o Pokój w Niepokalanowie które nastąpi 1 września br. Jest to jedyne w Polsce miejsce i jedno z 12 na świecie, należące do 12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju, Międzynarodowych Centrów Modlitwy o Pokój, błogosławionych przez Ojca Świętego.
Dotychczas powstało 6 Gwiazd – Światowych Centrów Modlitwy o Pokój : Betlejem w Izraelu, Medjugorie w Bośni i Hercegowinie, Oziornoje w Kazachstanie, Jamusukro na Wybrzeżu Kości Słoniowej, Namyang w Korei Południowej i Kibeho w Rwandzie.
Siódme Centrum ma powstać w Dagupan na Filipinach. Ósma Gwiazda w Koronie Maryi Królowej Pokoju powstaje w Bazylice Mniejszej w Niepokalanowie w Polsce. Sanktuarium NMP Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask.
Instytut Myśli Schumana czyni starania, aby jedno z takich miejsc było w Strasburgu, w Katedrze Najświętszej Maryi Panny.
To tam 8 grudnia 1955 r. – w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny – Robert Schuman i Konrad Adenauer modlili się przed figurą Niepokalanej w koronie z gwiazd dwunastu.
Tego dnia Rada Europy miała zaaprobować swą oficjalną flagę. Obaj politycy modlili się, by zwyciężył projekt pochodzącego ze Strasburga artysty Arsene’a Heitza, przedstawiający dwanaście gwiazd na błękitnym tle. Inspiracją dla malarza były dwa objawienia. Pierwsze to wizja św. Jana Apostoła na wyspie Patmos, którą opisał w swej Apokalipsie – pojawia się w niej eschatologiczny obraz niewiasty z wieńcem z gwiazd dwunastu. Drugie to widzenie, które miała w 1830 r. w paryskim klasztorze przy rue de Bac św. Katarzyna Labouré: zakonnica ujrzała Matkę Bożą otoczoną przez tuzin gwiazd i nazywającą się Niepokalanie Poczętą.
Wspólnym znakiem materialnym Światowych Centrów Modlitwy o Pokój są Kaplice Adoracji Wieczystej Najświętszego Sakramentu, które umożliwiają aktywne włączenie się wiernych w nurt apostolskiej modlitwy o pokój.
Centralnym punktem Ołtarzy Adoracji jest postać Maryi, nazwanej przez Św. Jana Pawła II „Niewiastą Eucharystii”, „Pierwszą Monstrancją” czy „Gwiazdą prowadzącą Kościół do Jej Syna”. Pod sercem Maryi umieszczone są monstrancje.
Każdy Ołtarz Adoracji błogosławiony jest na Watykanie przez Ojca Świętego (wcześniej przez papieża Benedykta XVI, a obecnie papieża Franciszka). Istotnym elementem tego duchowego przedsięwzięcia są peregrynacje poszczególnych ołtarzy po Polsce i Europie, aby do miejsc przeznaczenia dotarł nie przedmiot, lecz symboliczne naczynie wypełnione modlitwą. Inauguracja każdego centrum modlitwy jest zawsze wydarzeniem narodowym i odbywa się przy udziale Episkopatu i władz państwowych danego kraju.

You may also like...